czwartek, 19 listopada 2015

Na czym polega budownictwo modułowe?

Na czym polega budownictwo modułowe?


Autor: Tomasz Zieracki


Tworzenie budynków już nie jest takie trudne jak kiedyś. Obecnie można szybko i w prosty sposób stworzyć halę produkcyjną czy dom. A to wszystko za sprawą budownictwa modułowego.


Czasy, w których wybudowanie hali produkcyjnej, hotelu czy domu trwało po kilka lat, już dawno minęły. Teraz tego rodzaju inwestycje realizuje się znacznie krótszych terminach, a niektóre z nich można wykonać nawet w mniej niż miesiąc. Jak to możliwe? To nowoczesne budownictwo modułowe, które wybierane jest teraz coraz częściej.

Prefabrykacja modułów

Budownictwo modułowe polega na prefabrykacji, czyli wcześniejszemu wykonaniu w zakładzie odpowiednich modułów przeznaczonych do konstrukcji budynków. Moduły te wykonuje się od razu w pożądanych wymiarach, ze ścianami działowymi, otworami okiennymi, drzwiami, instalacjami, pomieszczeniami kuchennymi, łazienkami i toaletami z pełnym wyposażeniem. Jednocześnie można prowadzić niezbędne prace na działce, na przykład budowę fundamentów, dróg i ścieżek, doprowadzanie mediów. Na placu budowy ma miejsce tylko połączenie wszystkich modułów i podłączenie do mediów oraz pozostałe prace wykończeniowe włącznie z aranżacją wnętrz zgodnie z zamówieniem inwestora.

W związku z tym wszystkie najbardziej pracochłonne procesy konstrukcyjne nie odbywają się na gruntach, na których budynek ma stanąć, ale w zakładzie produkcyjnym. To powoduje, że budowa odbywa się znacznie szybciej i może mieć miejsce niezależnie od panującej aury.

Najważniejsze zalety budownictwa modułowego

  • znaczne skrócenie czasu realizacji budowy poprze przeniesienie prac do zakładu produkcyjnego
  • brak zależności od warunków atmosferycznych
  • możliwość zaczęcia prac przed uzyskaniem pozwolenia na budowę
  • szybki montaż modułów na placu budowy
  • brak odpadów budowlanych i głośnych prac na placu budowy
  • możliwość łatwego rozbudowania obiektu o dodatkowe moduły
  • prostsze przeniesienie obiektu na inne miejsce

Jakie obiekty wykonuje się w technologii budownictwa modułowego?

Obecnie budownictwo modułowe cieszy się coraz większym powodzeniem, dlatego też wykonuje się w tej technologii wiele różnorodnych obiektów. Są to między innymi obiekty produkcyjne, biura, kontenery techniczne, również pawilony handlowe i sanitariaty miejskie. Wśród większych obiektów znajdują się także budowane modułowo hotele, placówki opieki zdrowotnej takie jak przychodnie i szpitale, nawet placówki edukacyjne, na przykład przedszkola i szkoły.


Artykuł powstał, dzięki współracy ze stroną www.hepamos.com.pl.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

1 komentarz:

  1. W Ramal (http://www.ramal.pl/) tworzymy wyjątkowe konstrukcje. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług!

    OdpowiedzUsuń