czwartek, 19 listopada 2015

Blachodachówka, blacha płaska czy trapezowa?

Blachodachówka, blacha płaska czy trapezowa?


Autor: Paweł Mazur


Projekt konstrukcji dachowej może być do takiego stopnia skomplikowany, że może ograniczyć nam opcje wyboru pokrycia dachowego. Dotyczy to zarówno pokrycia blachą trapezową, płaską jak i blachodachówką.


Bardzo często w projektach pomijany jest fakt, iż kąt nachylenia może zaważyć na wyborze blachy. Kształt blachy wpływa na jej przeznaczenie, dlatego używamy:

  • blachy płaskie do dachów spadzistych i płaskich. Tutaj należy pamiętać o tym, iż małoformatowe fragmenty z blachy płaskiej powinny być montowane z jeszcze większym kątem nachylenia. Blachy płaskie są bardzo praktyczne, ponieważ są idealne do wykonywania wykończeń połaci o zróżnicowanym i skomplikowanym kształcie;
  • blachy trapezowe. Stosuje się je przy kącie nachylenia większym niż 12.5o. Taka blacha świetnie prezentuje się jako pokrycie domów jednorodzinnych lub niedużych domów;
  • blachodachówki zalecane są, gdy kąt nachylenia jest większy niż 14o. Sporadycznie można zastosować blachodachówkę przy mniejszym kącie nachylenia (maksymalnie do 9o). Jednak ta blacha, zalecana jest do prostych i dużych dachów. Wynika to z faktu, że wielkoformatowe dachy nie wymagają wielu łączeń i raczej nie mają skomplikowanych kształtów. Blachodachówka ma swój unikalny kształt i dodatkowe łączenia, dopasowania i docinki sprawiają, że blacha traci na swoim wyglądzie.

A co pod blachę?

Montowanie dachu wymaga wiedzy i doświadczenia montera. Jednak jak współpraca z polskimi monterami wygląda każdy wie. Dlatego warto wiedzieć jak wygląda prawidłowe pokrycie pod blachą by skontrolować naszych pracowników. W końcu dach pełni funkcje ochronną dla naszego domu.

W zależności od rodzaju blachy dobiera się różne podłoże. W przypadku blachodachówek samonośnych, które posiadają stalowe łaty i skompletowane z łatami montażowymi wystarczająca jest folia, czyli warstwa wstępnego krycia. Taką blachę montuje się standardowo na krokwi lub do kontrałat.

Znaczna większość blach wymaga jednak zamocowania drewnianego rusztu, który składa się z kontrłat i łat. Do tak skonstruowanego rusztu montuje się panele i arkusze blachy. Natomiast w przypadku blachy płaskiej powinno wykonać się sztywne pokrycie. Zazwyczaj wykonuje się je z desek albo ze sklejki. Dodatkowo pod blachę układa się matę lub membranę, które mają na celu umożliwienie wentylacji pokrycia i tłumienie dźwięku kropel deszczu.


Artykuł powstał przy współpracy z http://www.bratex.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

1 komentarz:

  1. Obróbki blacharskie na dach czy taras świetnie się sprawdzają. Na pewno warto skorzystać z takiego rozwiązania.

    OdpowiedzUsuń