czwartek, 19 listopada 2015

W jaki sposób wykonywane są makiety?

W jaki sposób wykonywane są makiety?


Autor: Beata Jasińska


Makiety i elementy stanowiące całość projektu prezentacji mogą być wykonywane w różny sposób z wykorzystaniem mniej lub bardziej zaawansowanych technologii. Pomysłów w architekturze jest wiele. Dla jednych liczy się jakość stosowanych materiałów, dla drugich precyzja wykonanych elementów składających się na całość makiety.


Budowa makiety zaczyna się od szczegółowego zapoznania się z dokumentacją i przygotowania planu realizacji makiety. Opracowanie informacji dotyczących zakresu makiety wykonuje się na podstawie planu zagospodarowania terenu. Następnie buduje się jego rzeźbę, nanosi na nią drogi, ulice, chodniki oraz trawniki, zieleń wysoką i niską. Wszystkie dodatki i detale w makiecie architektonicznej są wykonywane zgodnie z projektem i detalem dostosowanym odpowiednio do skali.

Technologie wykonywania makiet są bardzo zróżnicowane w zależności od tego, w jakiej realizowane są skali.

Makiety urbanistyczne wykonane w skali np. 1: 500 są zazwyczaj monochromatyczne w technologii pleksi z wykorzystaniem PCV i innych tworzyw sztucznych. Są także modele wykonywane w balsie z wykorzystaniem sklejki w połączeniu z pleksi. Takie rozwiązanie jest także bardzo estetyczne i eleganckie. W makietach urbanistycznych teren prezentowanej inwestycji jest schematyczny i często płaski. Wszelkie ciągi komunikacyjne są przedstawione za pomocą zróżnicowanej grubości linii graweru wykonanego przez odpowiedni laser. Tego typu makiety urbanistyczne doskonale sprawdzają się w prezentacji dużych projektów urbanistycznych.

Budynki w makietach urbanistycznych przedstawiane są w bardzo różny sposób. W zależności od tego, w jaki sposób zostały zaprojektowane, stosuje się odpowiednią metodę produkcji. W typowych budynkach mieszkalnych zazwyczaj wykorzystuje się metodę precyzyjnego cięcia laserem powierzchni pleksi o określonej grubości, dostosowanego do wysokości kondygnacji. Czasami pomiędzy kondygnacjami wprowadzany jest arkusz balsy z przedstawieniem płyt balkonowych, które imitują rysunek elewacji.

W przypadku budowy makiety architektonicznej proces tworzenia makiety jest dużo bardziej skomplikowany. Budynki wykonywane są z pleksi o różnej grubości, wycinane i grawerowane laserowo. Następnie trafiają do malowania w odpowiednich kolorach, a później łączone są w większe elementy, pasowane i szlifowane. Kiedy zewnętrzna bryła jest złożona od wewnątrz, montowana jest stolarka okienna oraz stropy budynku. Najczęściej te elementy są wykonane z tworzyw sztucznych m.in. HIPSU i PCV. Kiedy bryła jest zamknięta, elementem wykończeniowym jest dach, listwy dachowe, kominy i szyby wentylacyjne. Realizacja budynków i terenu powinna przebiegać jednocześnie, tak, aby bryłę budynku można było mierzyć i pasować z ukształtowaniem terenu, ponieważ w tym momencie mogą pojawić się duże rozbieżności, co finalnie może prezentować się na makiecie bardzo niekorzystnie.


York Promotion

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

1 komentarz:

  1. Pomocny artykuł. Świetnie wykonane makiety na pewno są bardziej pomocne dla deweloperów i architektów. Pozdrawiam i czekam na kolejne ciekawe posty!

    OdpowiedzUsuń