środa, 18 listopada 2015

Historia betonu

Historia betonu


Autor: Ewa Bart


Beton ma długą historię i tradycje wykorzystywania w budownictwie. Znano go już w starożytnej Mezopotamii i Rzymie. Do dziś najchętniej przywoływaną budowlą, która zachowała się do aktualnych czasów i ma walor zabytkowy jest rzymski Panteon.


Jak się okazuje Panteon to jedna z najlepiej zachowanych budowli z okresu starożytności, a beton wytworzony 2000 lat temu przetrwał w doskonałym stanie do dziś. Z tego trwałego materiału zostały wykonane fundamenty oraz kopuła Panteonu. Beton wykorzystano także do budowy sklepień i ścian wewnętrznych Colloseum – najbardziej chyba znanego i rozpoznawalnego zabytku włoskiego. Wśród innych ważnych konstrukcji powstałych z użyciem betonu należy wymienić choćby Termy Karakalli, drogę Via Appia czy akwedukt Aqua Appia.

W starożytnym Rzymie stosowano beton składający się z połączenia zaprawy wapiennej oraz pyłu wulkanicznego. O stosowaniu tego materiału pisał znany architekt i inżynier Augusta Oktawiana - Witruwiusz, opisując jego specyfikę i właściwości w traktacie „O architekturze ksiąg dziesięć”.

Z betonu powstawały zróżnicowane budowle i konstrukcje – były to między innymi pomniki, świątynie, fortece, akwedukty, falochrony, a także drogi i fundamenty różnych budynków, np. amfiteatrów.

Trwałość budowli wzniesionych na bazie betonu zafascynowała naukowców. Z ich badań wynika, że jego trwałość znacznie przewyższa właściwości współczesnego betonu. Naukowcy z amerykańskiego University of California przebadali próbki betonu z falochronu z okolic Neapolu, narażonego na agresywne działanie wody morskiej. Okazało się, że swoją niezwykłą wytrzymałość beton ów zawdzięcza rzadkiemu hydrotermalnemu minerałowi - Al-tobermorytowi, który powstawał w trakcie twardnienia materiału.

W okresie Średniowiecza zarzucono stosowanie betonu, a jego popularność wzrosła ponownie dopiero w XIX wieku, wraz z rozwojem cementu. Jednak niska wytrzymałość na rozciąganie zmusiła inżynierów i konstruktorów do pracy nad nowymi rozwiązaniami. W ich efekcie pojawił się żelazobeton, czyli beton zbrojony. Wykorzystano go do budowy m.in. Muzeum Egipskiego w Kairze czy Hali Stulecia we Wrocławiu.

Kariera betonu jest wyjątkowa – początki w odległych czasach starożytnych, późniejsze zapomnienie, aż wreszcie rozkwit w XX wieku, wypracowanie nowych technologii udoskonalania betonu i jego właściwości poprzez stosowanie rozmaitych domieszek.


Arilans - Producent betonu

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz