czwartek, 19 listopada 2015

Palety w budownictwie - ich zastosowanie

Palety w budownictwie - ich zastosowanie


Autor: Kamil Walkiewicz


Palety – produkt o dość prostej konstrukcji, a jednocześnie tak ważny w branży budowlanej. To właśnie na paletach najczęściej składowane są materiały budowlane, zwłaszcza te ciężkie i trudno do przemieszczenia w inny sposób – palety są natomiast wygodnie transportowane za pomocą wózka widłowego.


Z palet korzystają zarówno producenci materiałów i narzędzi budowlanych, jak i hurtownie i sklepy, ale nie brakuje ich również na placach budowy - bo przecież w jakiś sposób odpowiednie materiały muszą tam trafić. Palety w branży budowlanej wykorzystywane są nie tylko w budynkach o charakterze magazynu, ale również na powierzchni sklepowej, gdzie przecież trzeba szybko, bezpiecznie i w dużej ilości dostarczyć potrzebne produkty na sprzedaż.

Palety pozwalają na to, by przetransportować materiały budowlane w sposób:

  • jak najszybszy,
  • bezpieczny zarówno dla ludzi, jak i dla transportowanych przedmiotów,
  • wygodny, w końcu trzeba dbać o pracowników.

Palety są również na tyle praktyczne, że można przetransportować w nich niemal wszystkie rodzaje materiałów budowlanych – zwłaszcza, że można dostać je w różnych rozmiarach, a jeśli chodzi o ich wytrzymałość wagową, to są w stanie poradzić sobie z naprawdę dużymi ciężarami – a takie przecież spotyka się w budownictwie.

Wybierając palety można wybierać między tradycyjnymi, czyli wykonanymi z drewna, a plastikowymi, które ostatnio cieszą się coraz większą popularnością, ze względu na swoją wyjątkową wytrzymałość oraz wygodę. Trzeba jednak przyznać, że to te drewniane wciąż są najczęściej wykorzystywane – ze względu na dość niską cenę, firmy chętnie korzystają z nich również w sposób jednorazowy. Dostarczają w drewnianych paletach materiały, nie oczekując późniejszego zwrotu. Trzeba jednak zaznaczyć, że na rynku dostępne są również jednorazowe palety plastikowe. To tylko kwestia czasu, kiedy to właśnie te z tworzywa sztucznego będą najczęściej stosowane w branży budowlanej - choć tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych potrzeb danej firmy czy osoby.


Paweł Kaczmarek z Georg Utz

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz