czwartek, 19 listopada 2015

Wpusty podłogowe - kryteria wyboru

Wpusty podłogowe - kryteria wyboru


Autor: steel


Niemal każdy zakład przemysłowy powinien być wyposażony w sprawny system odwodnienia. Podstawowym elementem takiego systemu są wpusty podłogowe. Pytanie tylko, w jaki sposób wybrać wpusty idealne dla naszego zapotrzebowania?


Na samym początku warto przybliżyć sobie nieco funkcję wpustów w całym systemie. Popularne kratki ściekowe mają za zadanie zbierać wodę i nieczystości z powierzchni podłogi, a następnie odprowadzać je do kanalizacji. Funkcja ta jest zatem dosyć znacząca. Wadliwe wpusty mogą w prosty sposób sparaliżować działanie całego systemu odwodnienia. I co najważniejsze powodem wadliwego działania nie musi być wcale usterka, ale po prostu niewłaściwy dobór elementów.

Pytanie tylko czym kierować się podczas wyboru, aby wpusty okazały się idealne dla naszego zakładu? Przede wszystkim należy w pierwszej kolejności określić kilka parametrów, które w sposób znaczący pomogą nam w podjęciu właściwej decyzji. Pierwszym z parametrów jest ilość wody odprowadzana przez wpust w jednostce czasu. Znając tą wartość będziemy mogli w sposób właściwy dobrać średnicę odpływu oraz rozmiar części górnej wpustu. Kolejnym parametrem, który powinniśmy poznać, jest ilość części stałych odprowadzana przez wpust w jednostce czasu. Na podstawie tej wartości dobierzemy odpowiednią wielkość kosza osadczego.

Czy to jedyne kryteria wyboru? Pozostaje nam jeszcze kwestia wytrzymałości wpustów. Aby dobrać ją w sposób odpowiedni musimy określić siły oddziałujące na wpusty (ruch pieszy, samochodowy etc.). Na tej podstawie będziemy w stanie wyznaczyć klasy obciążenia, które powinny posiadać nasze wpusty. Prawidłowo wyznaczone klasy obciążenia sprawią, że cały system stanie się o wiele mniej podatny na uszkodzenie, a jego żywotność znacznie wzrośnie.

Powyżej wymienione zostały trzy główne kryteria wyboru. Warto jednak zwrócić także uwagę na elementy takie jak łatwość montażu oraz prostota konstrukcji wpustów. Łatwy montaż zaoszczędzi nasz czas i pieniądze potrzebne na dokonanie instalacji poszczególnych części. Prosta konstrukcja nie sprawi najmniejszych problemów podczas okresowej konserwacji. W tym przypadku również możemy liczyć na spore oszczędności.

Wpusty podłogowe są niezbędnym elementem każdego systemu odwodnienia a tym samym i zakładu. Warto jednak przyłożyć się do ich wyboru. Elementy te decydują przecież o wydajności systemu odwodnienia i niejako warunkują pracę całego przedsiębiorstwa.


Wpusty podłogowe - szczegółowe informacje

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza