czwartek, 19 listopada 2015

Okna XXI wieku. Część 2: ochrona cieplna

Okna XXI wieku. Część 2: ochrona cieplna


Autor: Palomee


Tym razem zajmiemy się parametrami cieplnymi szyb i ram okiennych. Nauczysz się rozpoznać okno słabe od okna dobrego pod względem energetycznym. Podejmiemy również próbę odpowiedzi na pytanie: Co to jest ciepła ramka i czy to się opłaca?


Zimą widziałem jej okna;

Cała szyba tych okien, co obrócone do Niemna,

Czysta jakby śród maja, lód nie zaciemnił kryształu;

Walter chodzi tamtędy, pewnie siedziała u okna

I gorącym westchnieniem lody na szybach stopiła.”

- Konrad Wallenrod

By nie tworzyły się w zimę na naszych szybach kryształy lodu ani nie uciekało zbyt wiele cennego ciepła musimy zadbać o energooszczędność naszych okien. Najczęściej (pomijając sposób montażu okna w ościeżach) stajemy przed dylematem wyboru profilu, z którego zbudowane będą ramy okna i wyboru szyby zespolonej. Izolacyjność cieplna okna jako całości (Uw) jest bowiem wypadkową tych dwu elementów. Mówiąc o profilach (ramach i skrzydłach), podobnie jak w przypadku izolacyjności akustycznej - im więcej komór - tym lepiej. Produkowane w latach 90 profile o szerokości 6 cm i trzech komorach miały współczynnik przenikania Uf = 1,8 W/m2K. W 2014 roku zaś profile ośmio-komorowe o szerokości 8 cm posiadają współczynnik Uf = 1,0 W/m2K. Dla konstrukcji ośmio-komorowych posiadających innowacyjne wzmocnienia kompozytowe zamiast metalowych oraz przekładki z pianki poliuretanowej Uf profilu spada nawet do 0,8! Obok właściwości cieplnych wybierając profile nie zapominajmy jednak również o izolacyjności akustycznej i ich szczelności.

Liczba komór

Szerokość profilu [mm]

Współczynnik przenikania profilu [W/m2K]

3

60

1,8

5

70

1,5

6

80

1,2

8 (wklejana szyba, bez stalowych wzmocnień)

85

1,0

Drugim elementem składowym w naszej okiennej układance są szyby. Przeważająca większość współczesnych pakietów szybowych, ze względów izolacyjności cieplnej, posiada co najmniej jedną powłokę niskoemisyjną oraz wypełnienie komór gazem szlachetnym. Standardowo więc nasz dylemat ogranicza się zasadniczo do wyboru pakietów dwu- lub trzyszybowych. Standardowym typem pakietów dwuszybowych jest 4/16Ar/4 co możemy rozszyfrować jako: "szyba o grubości 4mm - 16 mm komora wypełniona argonem - 4mm szyba". Analogicznie jest z pakietami trzyszybowymi, zauważmy jednak w tabelce poniżej, iż różnią się one między sobą grubością komór gazowych (więc i całkowitą grubością panelu). Od grubości panelu trzyszybowego zależy jego izolacyjność cieplna.

Typ konstrukcji pakietu szybowego

Współczynnik przenikania ciepła Ug [W/m2K]

4 – 16 - 4

1,0

4 – 12 – 4 – 12 - 4

0,7

4 – 14 – 4 – 14 - 4

0,6

4 – 18 – 4 – 18 - 4

0,5

Ostatnim elementem wpływającym na izolacyjność termiczną jest ramka panelu szybowego. Wypełniona jest ona adsorberem wilgoci. Znajduje się ona na obwodzie i łączy ze sobą szyby w jeden pakiet. Mamy do wyboru standardową ramkę aluminiową lub też tzw. "ciepłe ramki" z kolorowych tworzyw sztucznych. Zysk we współczynniku przenikania CAŁEGO OKNA Uw, wynikający z zastosowania ciepłej ramki dla standardowej wielkości okna O34 wynosi około 0,1 W/m2K. Wielu producentów oferuje w swoich oknach dobrej jakości ciepłe ramki za dopłatą zaledwie kilkudziesięciu złotych. Można więc powiedzieć, że za kilkadziesiąt złotych zyskujemy 0,1 W/m2K, czego nie osiągniemy za tak niską cenę zmieniając inne parametry okna. Jednak uważajmy! Niektórzy producenci posiadają niewspółmiernie wysokie dopłaty do ciepłych ramek. Nie bierzmy ich, jeśli dopłata jest wyższa niż 30-40 złotych dla okna O34. Inni nie do końca uczciwi sprzedawcy nazywają „ciepłymi ramkami” wyroby ze stali nierdzewnej. Choć rzeczywiście – posiadają one lepsze właściwości cieplne niż zwykłe aluminiowe, lecz nie tyle, co właściwe ramki wykonane z tworzywa sztucznego. Zastosowanie ciepłej ramki niesie ze sobą również walor estetyczny, związanym z jej kolorem, dzięki czemu możemy nadać naszemu oknu nieco indywidualnego charakteru.


.... więcej o roli okna w całkowitym zużyciu energii przez budynek.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

7 komentarzy:

 1. Niezły wpis, dzięki wielkie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie byłoby gdyby ludzie przy zakupie okien kierowali się również tymi parametrami a nie tylko ceną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! W końcu okno ma być przede wszystkim solidne a nie tanie.

   Usuń
 3. Bardzo profesjonalny i przydatny wpis. Dzięki za proszenie wiele fajnych kwestii. Czekam na kolejne artykuły i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. blog zapisuje i wroce do tematu jak bede remontował u siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja mam w domu okna pancerne :P
  Dla mnie budowa domu to poważna sprawa, bo to inwestycja w przyszłość. Świetny wpis :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawy, merytoryczny wpis :)

  OdpowiedzUsuń