środa, 18 listopada 2015

Makiety: architektoniczne, urbanistyczne i przemysłowe

Makiety: architektoniczne, urbanistyczne i przemysłowe


Autor: Beata Jasińska


Istnieją różne rodzaje makiet wykonywanych przez profesjonalne pracownie, które przede wszystkim prezentują planowane lub już istniejące inwestycje. Mają one na celu zachęcenie odbiorców do ich poznania lub zakupu.


Makieta projektu inwestycji lub istniejącego już obiektu, wykonana w profesjonalny sposób jest skutecznym narzędziem promocji i sprzedaży. Inwestorzy, deweloperzy chcą zaprezentować swoją inwestycję w niepowtarzalny sposób. Jednymi z najbardziej popularnych rodzajów makiet są:

1. Makiety architektoniczne, które w najmniejszych detalach ukazują unikalny projekt inwestycji oraz otoczenia, obrazując jednocześnie relacje przestrzenne. Wyjątkowy charakter makiet architektonicznych inwestycji podkreślany jest przez odpowiedni układ zieleni, a także elementy dodatkowe, które składają się na detale całokształtu projektu, tj.: place zabaw, samochody i ręcznie malowane postacie. Do produkcji makiet architektonicznych wykorzystywane są najbardziej zaawansowane technologie: drukarki 3D, laser, CO2 i plotery tnące.

2. Makiety urbanistyczne mają na celu przede wszystkim prezentację przedsięwzięcia na pierwszym etapie projektu, czyli koncepcji. Głównie obrazują kompozycję brył w przestrzeni, a dodatkowym efektownym działaniem jest ich wyeksponowanie poprzez zastosowanie odpowiedniego oświetlenia. Makieta urbanistyczna jest wykonana najczęściej z tworzyw sztucznych PCV i plexi. Uznanie klientów zdobywają materiały naturalne, takie jak drewno, sklejka, karton czy balsa. Natomiast, aby przedstawić teren inwestycji stosowane mogą być zarówno tradycyjne metody jego rzeźby, jak i innowacyjne rozwiązania polegające na wykorzystaniu wydruków wielkoformatowych dodatkowo podświetlanych i drukowanych w systemie UV oraz zdjęć lotniczych.

3. Makiety przemysłowe wykonywane są przede wszystkim dla zakładów produkcyjnych w celu zaprezentowania terenu magazynów, fabryk i hal produkcyjnych. W zależności od potrzeb klienta mogą być wykonane w pełnej lub ograniczonej kolorystyce. Bardzo często makietom przemysłowym towarzyszą różnorodne modele maszyn produkcyjnych oraz kompletnych linii technologicznych. Obrazują one szczegółowo i w najmniejszych detalach poszczególne etapy powstawania danego produktu bądź przebieg całego procesu produkcyjnego. Firmy produkcyjne podczas targów i wystaw chętnie wykorzystują makiety przemysłowe do przedstawienia potencjalnym partnerom swojej działalności.

Niezależnie od branży, określone firmy czy instytucje doskonale zdają sobie sprawę z ogromnej konkurencyjności na rynku biznesu. Zarówno deweloperzy, architekci, jak i instytucje publiczne coraz częściej wykorzystują makiety jako swoiste narzędzie do promocji i sprzedaży swoich inwestycji lub pomysłów.


Zapraszamy do zapoznania się z różnymi projektami makiet.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

1 komentarz:

  1. Do zastosowań urbanistycznych świetnie sprawdzają się wydruki wielkoformatowe, wiem, że takie zlecenia wykonuje Reprotechnika Wrocław - Drukarnia Cyfrowa i Offsetowa Można je wykorzystać nie tylko do przedstawienia terenu.

    OdpowiedzUsuń