czwartek, 19 listopada 2015

Kratki ściekowe czyli odwodnienie dopasowane do potrzeb

Kratki ściekowe czyli odwodnienie dopasowane do potrzeb


Autor: steel


Przy wyborze systemu odwodnienia, w zakładzie przemysłowym, należy zwrócić szczególną uwagę na kratki ściekowe. To elementy newralgiczne, które decydują o sprawnym działaniu całego systemu. Warto zatem zastanowić się przez chwilę nad kryteriami ich wyboru.


W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące funkcji kratek w całym systemie odwodnienia. Otóż są to elementy, których zadaniem jest zbieranie wody oraz nieczystości z powierzchni podłogi i odprowadzanie ich do kanalizacji. Już tylko ta krótka charakterystyka dobitnie pokazuje nam jak ważną funkcję pełnią te elementy. Ich wadliwe działanie tak naprawdę paraliżuje cały system odwodnienia.

W takim razie co zrobić, aby kratki ściekowe działały niezawodnie? Należy dobierać je nie pod kątem naszych możliwości finansowych, ale w oparciu o wymagania zakładu. Co to oznacza? Musimy po prostu określić, posiłkując się kilkoma parametrami, jaki model kratek zagwarantuje nam maksymalną wydajność całego systemu. Warto zatem bliżej przyjrzeć się tym parametrom.

Pierwszym z nich jest ilość wody odprowadzana przez wpust w jednostce czasu. Znając tą wartość będziemy w stanie dosyć dokładnie określić szerokość odpływu oraz rozmiar części górnej kratki. Kolejnym parametrem jest ilość części stałych odprowadzana przez kratkę w jednostce czasu. Posiłkując się tą wartością będziemy mogli wybrać idealną wielkość kosza osadczego. Na końcu warto także zadbać o odpowiednią wytrzymałość kratek. Powinniśmy określić tzw. klasy obciążenia a więc wartości siły, jaka będzie oddziaływać na kratki ściekowe w naszym zakładzie.

Oprócz wymienionych powyżej elementów warto także zadbać o to, aby kupione przez nas kratki charakteryzowały się prostą budową oraz łatwością montażu. Dlaczego? Dzięki temu oszczędzimy sobie nie tylko pracy, ale i wydatków jakie musielibyśmy ponieść podczas montażu oraz okresowej konserwacji kratek. Tak więc dbając o zachowanie wszelkich parametrów możemy także wybrać wariant korzystny cenowo. A jak wiadomo pieniądze w dzisiejszych czasach odgrywają rolę kluczową.

Kratki ściekowe to niezwykle istotne elementy systemu odwodnienia. Ich nieprawidłowe działanie rzutuje na cały zakład dlatego też powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby elementy te spełniały wszelkie wymogi, które wymieniliśmy powyżej.


Paweł - profesjonalne rozwiązania z zakresu systemów odwodnień, kratki ściekowe, rewizje, kanały odpływowe ze stali nierdzewnej

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz