środa, 18 listopada 2015

Sposoby na odstraszenie ptaków

Sposoby na odstraszenie ptaków


Autor: ap greff


Ptaki, choć często mają miły, sympatyczny wygląd - nierzadko dają się we znaki ludziom, którzy mają mieszkania i chcą chronić je przed zanieczyszczeniami. Okna, parapety, gzymsy wielokrotnie mogą stawać się ofiarą ptasiej "okupacji".


Jeśli chodzi odstraszanie ptasich szkodników, szczególną uwagę zwrócić należy na konieczność płoszenia ptaków takich jak gołębie, czy wróble. Tutaj dźwiękowe odstraszacze nie zawsze zdają egzamin. Należy się zatem uciec do innych metod, mniej kosztownych. Jedną z nich jest metoda która można by określić mianem metody mechanicznej.

Na gzymsach, parapetach oraz innych elementach architektonicznych instaluje się kolce na ptaki. Kolce te mają za zadanie odstraszać gołębie, wróble oraz inne ptaki. Jest to bardzo istotne, gdyż ptaki zanieczyszczają powierzchnie odchodami i trudno później należycie ją odczyścić, stąd też konieczność instalowania odpowiednich zabezpieczeń. Instalacja kolców na ptaki polega na tym, że panel z kolcami przyczepia się do parapetu i ptaki widząc go przeważnie uciekają. Firmy produkujące te kolce zapewniają, że nie czynią one ptakom żadnej szkody.

Odmiennego zdania są niestety obrońcy zwierząt, którzy wskazują na przypadki znajdowania rannych ptaków, pokaleczonych przez kolce. Zakrwawione piórka ptasie i widoczne rany świadczą ewidentnie o takim a nie innym działaniu kolców. Obecnie prowadzi się prace nad tym, aby te kolce rzeczywiście tylko odstraszały ptaki a nie raniły je niejednokrotnie skazując te stworzenia na pewną śmierć na skutek wykrwawienia, lub obrażeń narządów wewnętrznych.

Niektóre, zwłaszcza drobniejsze ptaki zresztą dobrze sobie radzą z kolcami i wciskają się między nimi o czym świadczą ptasie odchody pod kolcami... Zaletą tych kolców jest niezbyt wygórowana cena oraz niewysokie koszty ich montażu. Dlatego też warto się zastanowić nad ich montażem, biorąc wszakże pod uwagę kwestie etyczne - czy po prostu liczymy się z perspektywą okaleczenia ptaków.

To naprawdę jest niezwykle istotne - bo przecież lepiej odstraszać ptaki w sposób bardziej humanitarny, aczkolwiek pociągający za sobą większe koszty. Kolce na ptaki wykonane są ze stali nierdzewnej, posiadają odpowiednie atesty, a także są szeroko dostępne w handlu. Wiele na temat tychże kolców można dowiedzieć się w internecie, gdzie jest możliwość dokonania zakupu kolców przeciwko ptakom.


Kolce na ptaki

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz