czwartek, 19 listopada 2015

ABC wentylacji

ABC wentylacji


Autor: Paweł Mazur


Jeżeli chcemy posiadać wentylację w domu, o jej instalacji najlepiej pomyśleć w trakcje aranżacji budynku. Właściwy projekt ma wpływ na jej poprawne działanie. O czym należy pamiętać przy zakładaniu wentylacji w domu - zapraszam do artykułu.


W Polsce najczęściej stosuje się wentylację grawitacyjną. Jej działanie polega na wprawieniu w ruch powietrza za pomocą różnic temperatur oraz grawitacji. W domach, w których są szczelne okna oraz izolowane pomieszczenia (nowe budownictwo) ta wentylacja może być niewystarczająca. Aby dobrać odpowiednią wentylację należy zwrócić uwagę na kwestie dotyczące zarówno samej centrali jak i projektu sieci wentylacyjnej.

Co jest istotne

Przy zdecydowaniu się na wentylację, pierwszym krokiem powinno być zlokalizowanie odpowiedniego otworu, który będzie pobierał świeże powietrze z zewnątrz - czerpnię. Lokalizacja otworu musi być miejscem bezpiecznym i nienarażonym na zanieczyszczenia. Warto zwrócić uwagę, aby czerpnia była oddalona od komina i wyrzutni (otworu, z którego będzie odprowadzane zużyte powietrze).

Dla właściwej pracy wentylatora ważne jest ułożenie przewodów. Odpowiednie, proste połączenia wentylacyjne, przyczynią się do estetycznego wyglądu oraz do zachowania lepszej szczelności systemu. Dodatkowo mało skomplikowane połączenia umożliwiają łatwiejsze czyszczenie.
Przy stosowaniu przewodów wentylacyjnych warto zwrócić uwagę na rury o gładkiej powierzchni wewnętrznej. Są to rury o najmniejszych stratach szczelności. Dla zmniejszenia kosztów można zastosować także urządzenie z silnikami EC, które wykorzystują mniejszą ilość energii.

Serwis instalacji

Kolejną bardzo ważną kwestią są regularne kontrole systemu wentylacyjnego. Centralę wentylacyjną należy sprawdzać systematycznie, co najmniej raz na 3 lata. Oczywiście sprawdzanie instalacji można zlecić ekspertom, ale możemy wykonać go sami.

Warto serwisować swoją instalację wentylacyjną, ponieważ zapewniamy sobie jej niezawodność i skuteczność w działaniach. Przy regularnych kontrolach zmniejszają się koszt eksploatacji. Wszelakie zaniedbania są od razu wychwytywane przez specjalistę, więc nie narażamy się na dodatkowe koszty.

Zakładanie wentylacji może wydawać się skomplikowanym procesem, natomiast koszty takiej inwestycji zwracają się już po kilku latach. Jakość powietrza oraz komfort mieszkania w wentylowanym budynku jest bardzo wysoki. Ponadto, odpowiednia wentylacja zwiększa wartość rynkową budynku. Warto zainstalować taką instalację we własnym domu i cieszyć się świeżym powietrzem każdego dnia.


Artykuł powstał przy współpracy z serwisem http://www.centrumklima.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza