czwartek, 19 listopada 2015

Jak wybudować dom w programie MDM

Jak wybudować dom w programie MDM


Autor: Grzegorz Pławecki


Chcesz zbudować dom systemem gospodarczym? Sprawdź jakie warunki musisz spełnić, aby skorzystać z finansowego wsparcia ze strony państwa.


Jedno z najczęściej zadawanych pytań przez potencjalnych beneficjentów programu mieszkania dla młodych dotyczy możliwości częściowego sfinansowania budowy domu jednorodzinnego. Ministerstwo infrastruktury i rozwoju informuje, że osoby chcące wybudować dom w tak zwanym systemie gospodarczym mogą liczyć na zwrot części podatku VAT. Aby jednak ubiegać się o ten rodzaj finansowej pomocy należy spełni kilka jasno określonych warunków.

Pamiętaj o warunkach formalnych

Przede wszystkim należy pamiętać o terminach narzuconych przez przepisy i najpóźniej do 31 grudnia roku, w którym nastąpiło przystąpienie do użytkowania wybudowanego domu złożyć wniosek do właściwego urzędu skarbowego. Do wniosku bezwzględnie należy dołączyć kopię pozwolenia na budowę oraz wszelkie faktury, będące dowodem poniesionych wydatków.

To jednak nie wszystko! Warto zdawać sobie sprawę z tego, że całkowita powierzchnia użytkowa wybudowanego domu jednorodzinnego nie może być większa niż 100 m2. Jeśli beneficjenci wychowują co najmniej 3 dzieci, wartość powierzchni może wynosić 110 m2. Należy ponadto spełnić warunki personalne, wedle których osoba ubiegająca się o zwrot nie ukończyła 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę, a także nie jest ani nie była właścicielem jakiejkolwiek nieruchomości.

Faktury na wagę złota

O zwrot części wydatków związanych z budową domu jednorodzinnego systemem gospodarczym można ubiegać się jedynie na podstawie faktur wystawionych od dnia uzyskania pozwolenia na budowę maksymalnie do dnia, do którego można składać wnioski o finansowe wsparcie w ramach programu MDM, czyli do 30 września 2018 roku.

Budowa domu systemem gospodarczym jest trudną przeprawą, ale może okazać się bardzo opłacalną decyzją. Tym bardziej, że śmiało można ubiegać się o zwrot części podatku VAT.

Pomimo tego, że budowa domu systemem gospodarczym wiąże się z dużymi nakładami czasu i pracy, to dla niektórych tego typu rozwiązanie może być dobrą alternatywą dla wzięcia kredytu na mieszkanie w programie MDM. Warto więc zgłębić ten temat zarówno pod względem formalnym oraz ekonomicznym, jak również prywatnym.


Zapraszamy na nasz ekspoercki blog mieszkania dla młodych MDM

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza