środa, 18 listopada 2015

Jak pracować z wiertarką stołową?

Jak pracować z wiertarką stołową?


Autor: Leonidas89


Wiertarka stołowa jest Twoim narzędziem pracy? Niezależnie od tego, czy posługujesz się nią zupełnie amatorsko, majsterkując w przydomowym warsztacie, czy też dzięki niej obrabiasz wiele materiałów w profesjonalnym zakładzie produkcyjnym, powinieneś znać kilka podstawowych zasad.


Urządzenia stricte budowlane zawsze niosą ze sobą pewien rodzaj zagrożenia. Nawet na pozór nienadzwyczajny mały młotek, nieprawidłowo użytkowany, może być powodem uciążliwej kontuzji bądź utraty zdrowia w bardziej zaawansowanym stopniu. Dlatego też tak ważna jest podstawowa wiedza, która z pełnym spokojem pozwoli nam na użytkowanie konkretnych narzędzi.

Jak to się ma do wiertarek stołowych?

Wiertarki stołowe to dość specyficzne urządzenia, które znacznie różnią się od zwyczajnych wiertarek. Jeśli taki sprzęt zakupiliśmy do domowego użytku, to musimy bezwzględnie zapoznać się z każdym szczegółem instrukcji obsługi, dołączonej przez producenta. Oczywiście taki krok jest także niezbędny, jeśli przystępujemy do pracy z urządzeniem w zakładzie produkcyjnym, choć tam zazwyczaj przekazanie niezbędnej wiedzy jest zadaniem innego, bardziej doświadczonego w zakresie działania owej maszyny pracownika.

Bardzo ważne w każdym przypadku jest odpowiednie przygotowanie miejsca pracy. Wiertarka stołowa pod żadnym pozorem nie powinna się bujać i stać nierówno, a wokół niej nie powinny się znajdować przedmioty, o które łatwo można się potknąć.

Wiercenie jest zadaniem, które powinniśmy wykonywać w odzieży ochronnej. Istotny element mogą stanowić specjalistyczne okulary, które uchronią nas na przykład przed odpryskującymi opiłkami metalu. Warto także zabezpieczyć nogi twardym i wytrzymałym obuwiem. Trzeba pamiętać o tym, aby pod żadnym pozorem nie wiercić w klapkach bądź bardziej luźnym ubraniu, niezbyt przylegającym do ciała, ponieważ takie zachowanie może jedynie spowodować masę kłopotów.

Nie wolno zapominać też o sprawach wręcz podstawowych. Przed wykonaniem każdego wiercenia warto jest je dobrze zaplanować. Chodzi tutaj głównie o to, jakie dokładnie czynności będziemy po kolei wykonywać. Kluczowe jest rzecz jasna także sprawdzenie, czy dobraliśmy odpowiednie wiertło do konkretnego materiału, jaki chcemy obrabiać. To ważne nie tylko dla naszego bezpieczeństwa, ale także dlatego, że zwyczajnie możemy narazić naszą maszynę i jej elementy na uszkodzenia.

Jeszcze przed rozpoczęciem wiercenia czy też wgłębiania w zależności od indywidualnych potrzeb, warto jest włączyć nasz sprzęt „na sucho”, dla większej pewności. Już w trakcie nie powinniśmy zdejmować osłon oraz innych zabezpieczeń. Należy pamiętać, aby nie zdmuchiwać wiór w trakcie ruchu maszyny, a także nie pozostawiać na blacie stołu żadnych przedmiotów. Samo wiertło za każdym razem powinno być dosuwane ostrożnie.

Ważne jest też odpowiednie zachowanie po zakończeniu wykonywania wszystkich zadań. Wówczas powinniśmy naszą wiertarkę stołową wyłączyć za pomocą wyłącznika głównego oraz dokładnie oczyścić ją z różnego rodzaju pyłów i pozostałości wiórów.


Więcej przydatnych informacji znajdziesz tutaj

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz