czwartek, 19 listopada 2015

Domy mądrzejsze od nas

Domy mądrzejsze od nas


Autor: Paweł Mazur


Domy, które można dostosować do rytmu życia mieszkańców, nie są jedynie marzeniami - są już rzeczywistością. Budynki, w których zastosowanie inteligentnych rozwiązań ogranicza tylko wyobraźnia są coraz częściej spotykane i cieszą się większą popularnością.


Czym jest inteligentny dom?

Jest to budynek bardzo zaawansowany technologicznie. Sterowanie domem odbywa się w wygodny, zdalny (za pośrednictwem pilota, lub innego urządzenia), lokalny (przebywając na miejscu) lub automatyczny (poprzez ustawienie odpowiedniego programu) sposób. Inteligentny budynek można dostosować do upodobań mieszkańców. Można w nim regulować temperaturę, światło lub rolety. Oprócz komfortu wprowadzonego poprzez automatykę zwiększa się także bezpieczeństwo, bowiem domem sterować można za pomocą telefonu lub tabletu nawet z drugiego końca świata.

Możliwości w inteligentnych domach

W tego typu budownictwie stosuje się wiele innowacyjnych rozwiązań, na przykład:
- regulowanie temperatury w pomieszczeniach za pomocą telefonów, tabletów lub innych urządzeń;
- dzięki zainstalowanej stacji pogodowej, dom sam steruje systemem rolet w zależności od pogody;
- przy dłuższych wyjazdach można ustalić pewne scenariusze otwierania i zamykania rolet lub zapalania się i gaśnięcia światła, co stworzy wrażenie, aktywności w miejscu zamieszkania i odstraszy niepożądanych gości;
- często przy wyjazdach dręczy nas myśl, iż nie zamknęliśmy wszystkich okien lub nie pozasuwaliśmy rolet. W inteligentnym budownictwie tego typu problemy można rozwiązać w prosty sposób. Automatycznie zamykane okna i rolety są sterowane za pomocą telefonicznej aplikacji;
- ustalenia własnych opcji, np. podczas wstawania w nocy, światła zapalają się automatycznie po wykryciu ruchu i są celowo przyciemnione, by nie obudzić innych domowników.

Idealny dom inteligentny

Dom, który pozyskuje energię z naturalnych źródeł oraz funkcjonuje bez aktywnego systemu ogrzewania i klimatyzacji, czyli tzw. dom pasywny, w połączeniu z automatycznymi systemami domów inteligentnych z pewnością jest budynkiem doskonałym. Komfort mieszkania jest na najwyższym poziomie i zachwyciłby każdego domatora.

Możliwości wykorzystywania funkcjonalności inteligentnego domu zależą tylko od preferencji domowników. Są to wygodne i innowacyjne rozwiązania podnoszące znacznie komfort i jakość życia mieszkańców.


Źródło: http://domy.procyon.com.pl/dom-inteligentny

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

1 komentarz:

  1. Niesamowite, że to wszystko możemy mieć, inteligentny dom to świetna sprawa, chociaż na pewno trzeba się do niego najpierw przyzwyczaić :)

    OdpowiedzUsuń